Reflektory starych samochodów bądź tych trzymanych na zewnątrz, w okresie letnim są narażone na nadmierne promieniowanie UV. Przyczynia się to do ich żółknięcia, a tym samym do słabszej widoczności i zmniejszenia bezpieczeństwa w trakcie jazdy. Oczywiście to niejedyny czynnik, który wpływa na złą kondycję świateł w aucie. Na ich stan negatywnie działają także piaski i pyły, które uderzają o powierzchnię reflektorów, zdzierają warstwę ochronną lakieru wokół nich i zarysowują plastik. Jak temu zaradzić? Jak wygląda profesjonalna regeneracja reflektorów?
Zabezpieczenie karoserii i elementów wokół lamp
Pierwszym etapem jest zabezpieczenie lakieru wokół kloszy. Jeśli grill w samochodzie połączony jest z reflektorem, on także powinien zostać oklejony. Do tego potrzebna jest specjalna taśma maskująca — została przystosowana do bezpośredniego kontaktu z lakierem samochodowym. Jeśli podejmujesz się samodzielnej regeneracji, to warto w taką zainwestować. Nie zaleca się stosowania taśm malarskich — charakteryzują się one zazwyczaj zbyt mocną albo za słabą przyczepnością.
Dokładne odtłuszczenie powierzchni kloszy reflektorów
Gdy specjalista zabezpieczy karoserię i upewni się, że nic jej nie zagraża, można przejść do kolejnego etapu, jakim jest szczegółowe oczyszczenie kloszy. W tym momencie usuwane są wszystkie zabrudzenia. Często powodem smużenia się, są osady kamienia na szkle, powstające na skutek niewłaściwej pielęgnacji. Po oczyszczeniu kloszy wykonuje się odtłuszczenie całej powierzchni reflektorów, a w kolejnym etapie można przejść do części prac związanych z samą renowacją.
Szlifowanie lamp
Na tym etapie wymagana jest dokładność i właściwa technika wykonywania renowacji. Ważne, aby mieć dobre oświetlenie powierzchni, dzięki temu osoba odpowiedzialna za regenerację reflektorów będzie miała doskonały widok na postęp swoich prac. Poprawne szlifowanie wykonuje się na płaszczyźnie pionowej i poziomej (naprzemiennie). Koliste ruchy mogą spowodować nierówności. Zabieg można uznać za udany, kiedy powierzchnia reflektora będzie zmatowiona i pozbawiona niedoskonałości.
Polerowanie reflektorów samochodowych
Teraz musimy usunąć zmatowienia powstałe przy pierwszym etapie prac. Można to wykonać przy użyciu ściereczki z mikrofibry i pasty polerskiej. Jest to jednak rozwiązanie przynoszące mało skuteczny efekt. Eksperci używają wysokiej jakości urządzeń np. polerki elektrycznej. Reflektor polerują na przemian ruchem poziomym i pionowym — wymaga to doświadczenia i umiejętności. Kiedy pasta polerska zmieni się z mlecznej na szklistą, należy usunąć jej resztki za pomocą płynu do szyb. Proces ten powtarza się aż do uzyskania najlepszego efektu, czyli w tym wypadku usunięcia wszelkich mikrorys po papierze ściernym.
Powłoka ochronna
Ostatnia, ale niezwykle ważna czynność, jaką trzeba wykonać, to zabezpieczenie reflektorów przy użyciu środka ochronnego. Wystarczy nałożyć preparat na ściereczkę i rozprowadzić go po powierzchni klosza — dzięki temu zabiegowi zabezpieczymy tworzywo przed promieniowaniem UV i innymi szkodliwymi czynnikami. Jeszcze lepszą opcją jest pokrycie lamp powłoką ochronną lub folią PPF — zabezpiecza ona powierzchnię kloszy przed uszkodzeniami mechanicznymi spowodowanymi przez piasek czy drobne kamienie.
Przejrzyste reflektory w aucie zapewniają dobre oświetlenie drogi i zwiększają bezpieczeństwo podczas jazdy. Niestety z biegiem czasu wiele lamp ulega zmatowieniu. Problem ten można rozwiązać, decydując się na profesjonalne polerowanie i regenerację reflektorów. Proces ten nie należy do najłatwiejszych — na szczęście specjaliści posiadają odpowiednią wiedzę i wysokiej jakości urządzenia, dzięki czemu prace zostaną wykonane jak trzeba. Decydując się na samodzielną regenerację, możemy w niektórych przypadkach jeszcze bardziej pogorszyć stan naszych reflektorów samochodowych. Jak jest z tym u was? Czy zadbaliście już o lampy w swoim aucie?