Nieświeży, brzydko pachnący i pełen zanieczyszczeń samochód nie jest miejscem, w którym chcemy spędzać czas. Nieprzyjemny zapach w aucie może mieć różne źródła – pochodzić od rozlanych napojów, resztek jedzenia, palenia papierosów czy przewożenia zwierząt. To tylko niektóre czynniki wywołujące drażniącą ludzkie nosy woń. Tradycyjne czyszczenie tapicerki nie zawsze pomaga, jednak rozwiązaniem problemu może być ozonowanie. Ta metoda staje się coraz częściej spotykaną pozycją w salonach oferujących auto detailing. Pozwala skutecznie pozbyć się nieprzyjemnego zapachu, a także dezynfekuje wnętrze pojazdu.
Odetchnij czystym powietrzem
Ozon to gaz będący trójatomową odmianą tlenu. Charakteryzuje się właściwościami antyseptycznymi, ma także działanie bardziej utleniające niż sam tlen. Odpowiednio zastosowany może usunąć między innymi pleśń, roztocza, bakterie, wirusy, ale też nieprzyjemne zapachy, w tym nawet trudną do zabicia woń pochodzenia chemicznego, np. zapach farb.
Podczas zabiegu ozonowania cząsteczki gazu docierają do różnych zakamarków samochodu. Dzięki temu można pozbyć się zanieczyszczeń oraz nieprzyjemnych zapachów zarówno z kabiny, jak i z całego układu klimatyzacji auta. Ozonowanie może być zabiegiem szczególnie pomocnym dla osób borykających się z alergią, choć nie tylko dla nich – każdy bowiem pragnie oddychać prawdziwie czystym powietrzem. Do przeprowadzenia takiego zabiegu konieczne jest jednak posiadanie odpowiedniego urządzenia, czyli ozonatora.
Czy ozonowanie jest bezpieczne?
Ozon jest nie tylko antyseptyczny, ale też toksyczny. Może być szkodliwy dla ludzi wtedy, gdy występuje w wysokich stężeniach i przy długotrwałej ekspozycji na jego działanie. Konsekwencjami w tym przypadku między innymi są podrażnienia dróg oddechowych, a nawet obrzęk płuc. Choć warto mieć to na uwadze, należy pamiętać, że użycie odpowiedniego ozonatora oraz przestrzeganie zaleceń bezpieczeństwa sprawia, że ozonowanie auta nie stanowi zagrożenia dla człowieka. Nie trzeba więc obawiać się wystąpienia dolegliwości po wykonaniu zabiegu ozonowania w salonie czy zgodnie z instrukcją od producenta sprzętu – gdy wykonujemy go samodzielnie. Gaz ten jest nietrwały i dość szybko rozkłada się do postaci dobrze znanego tlenu dwuatomowego. Oczyszczenie samochodu przy jego użyciu, zgodnie z zaleceniami, nie tylko jest bezpieczne dla ludzi, ale także dla środowiska.
Skuteczne usunięcie brzydkiego zapachu
Ozonowanie auta pozwala pozbyć się brzydkich zapachów, które w nim zagościły. Aby te jednak nie powracały, konieczne jest usunięcie także ich źródła. Przed zabiegiem warto więc posprzątać samochód, wyrzucić śmieci, odkurzyć dywaniki czy przetrzeć elementy kokpitu. Jeśli nieprzyjemny zapach powstał np. po rozlaniu mleka na kanapę samochodową, konieczne będzie jej dokładne wyczyszczenie. Bez usunięcia tego zanieczyszczenia, nawet jeśli ozon zwalczy brzydki zapach, może być to chwilowe – woń pojawi się ponownie. W przypadku, gdy powodem brzydkiego zapachu jest brudna tkanina, przed wykonaniem ozonowania warto rozważyć naprawę tapicerki samochodowej przez dogłębne pranie. Połączenie tych dwóch zabiegów zwiększa gwarancję powodzenia i wydłuża efekt ozonowania. Skuteczność zależna jest także od długości zabiegu. W niektórych przypadkach konieczny jest dłuższy proces. Zazwyczaj cały zabieg nie trwa dłużej niż godzinę. Następnie należy wywietrzyć samochód.
Kiedy jest dobry czas na ozonowanie auta?
Profilaktyczne ozonowanie auta warto wykonać przynajmniej raz do roku. Jeśli jednak właściciel pojazdu odczuwa potrzebę częstszego przeprowadzania tego typu zabiegu, nic nie stoi na przeszkodzie, by robić to nawet raz w miesiącu. Częste oczyszczanie powietrza w aucie rekomendowanie jest zwłaszcza osobom przewożącym zwierzęta lub cierpiącym na alergię.
Warto rozważyć tę usługę także w nagłych sytuacjach, np. gdy rozlejemy w aucie produkt, który posiada charakterystyczny zapach. Odświeżenie wnętrza jest wskazane także w procesie przygotowania samochodu do sprzedaży. Czyste i pachnące auta zrobią lepsze wrażenie na potencjalnych klientach niż pojazdy nieświeże oraz widocznie zabrudzone.
Po oczyszczaniu powietrza z wykorzystaniem ozonu w samochodzie może utrzymać się charakterystyczny zapach. Aby pozbyć się tej woni, warto porządnie przewietrzyć samochód oraz przetrzeć plastikowe elementy wnętrza wilgotną ścierką.
Ozonowanie powietrza w samochodzie niesie ze sobą wiele korzyści. Jest przydatne gdy zapach wewnątrz pojazdu pozostawia wiele do życzenia, ale też gdy chcemy pozbyć się drobnoustrojów. Jest to przy tym sposób szybki, ekologiczny i skuteczny. Chcesz bez wahania wziąć głęboki wdech w aucie? To czas na ozonowanie!