Pierwszy element, który rzuca się w oczy po wejściu do pojazdu, to kierownica. Warto utrzymać ją w nienagannym stanie, gdyż często zwraca się na nią uwagę przy sprzedaży auta — ta w złej kondycji najczęściej zaniża wartość pojazdu. Naprawienie skórzanej kierownicy samochodowej jest również konieczne ze względu na ciągłą eksploatację auta, a także wiek i przebieg pojazdu. Długotrwałe zaniedbanie sprawia, że wprost klei się ona do naszych rąk, co ma też ogromny wpływ na komfort jazdy. Warto wspomnieć, że często stosowane w ciągu ostatnich dwóch lat preparaty do dezynfekcji rąk bardzo mocno zniszczyły powłoki zabezpieczające skórę na kierownicy. Aby przywrócić jej nienaganny wygląd, nie wystarczy sam zabieg kosmetyczny — konieczne będzie przeprowadzenie kompleksowej renowacji. Jak ją przeprowadzić?
KROK 1. Czyszczenie i odtłuszczenie
Renowację zaczyna się od nałożenia specjalnego środka, który usuwa wszelkie impregnaty, jakie były wcześniej nakładane na powierzchnię kierownicy. Preparat nakładany czystą bawełnianą szmatką usuwa również cały brud, a także – co najważniejsze – odtłuszcza. Po dokładnym wyczyszczeniu skóry należy odczekać 15 minut, aby nałożony produkt w pełni odparował. Kierownica powinna być całkowicie sucha, czysta i gładka. Warto wspomnieć, że nie wszystkie detergenty nadają się do pielęgnacji skóry. W tym celu nie należy używać tradycyjnej chemii domowej, a skorzystać ze sprawdzonych produktów dedykowanych do skóry naturalnej.
KROK 2. Farbowanie i lakierowanie
To, jaki odcień farby wybierzemy, zależy od wyglądu samej kierownicy. Najczęściej jest to kolor czarny, choć skóra może występować też w kolorze brązowym, szarym, a nawet białym. Gotową farbę nakłada się cienkimi warstwami, od trzech do czterech razy, w zależności od stopnia jej zużycia. Do jej nałożenia używa się specjalnej gąbeczki, a następnie suszy się każdą warstwę przy użyciu opalarki bądź suszarki. W następnej kolejności na powierzchnię kierownicy nanosimy lakier szybkoschnący przeznaczony do renowacji skór licowych. Ten zabieg sprawi, że nabierze ona półmatowe wykończenie oraz będzie odporna na wilgoć.
KROK 3. Gruntowanie i zabezpieczenie
Kierownica to element, który stale narażony jest na intensywną eksploatację, a także kontakt z potem. W ostatnim kroku renowacji należy zagruntować ją środkiem zabezpieczającym. Najczęściej jest to preparat oparty na technologii polimerowej — zabezpiecza kolor skóry i dodatkowo chroni przed jej zbyt szybkim zużyciem. Warto zaznaczyć, że renowacja kierownicy pozwoli zachować oryginalny wygląd wnętrza, co dla wielu kierowców stanowi zaletę nie do przecenienia.
Najczęstsze błędy przy renowacji skóry:
- niedokładne wstępne usuwanie zabrudzeń — jeśli w początkowym etapie pominiemy jakieś zabrudzenie, to w efekcie pracę trzeba będzie zaczynać od podstaw,
- użycie nieodpowiedniej chemii — środki oparte na silnie stężonym alkoholu mogą dopro- wadzić do szybszego wysychania skóry, a w niektórych przypadkach nawet do pojawienia się na niej plam i odbarwień,
- zbytni pośpiech — proces renowacji warto przeprowadzić starannie, bowiem nadmierne skracanie czasu schnięcia i niestaranna aplikacja mogą doprowadzić nieskutecznego zabezpieczenia skóry lub konieczności powtarzania całego procesu.
Czy renowację kierownicy można przeprowadzić samodzielnie?
Zabieg renowacji kierownicy trzeba wykonywać co jakiś – zwłaszcza gdy materiałem obiciowym jest skóra. Sami nie jesteśmy w stanie usunąć starych zabrudzeń, pęknięć, czy głębokich zarysowań — możemy jedynie delikatnie poprawić wygląd skóry. Renowacja skóry samochodowej to skomplikowany proces naprawy dlatego, jeżeli jesteś osobą, która kompletnie się na tym nie zna i nie czuje się dobrze podczas wykonywania prac manualnych, warto zlecić to zadanie specjalistom. Oddając auto do warsztatu ma się gwarancję, że kierownica po renowacji będzie wyglądać znakomicie, bez względu na to jaki by był jej stan wyjściowy. Fachowiec w profesjonalny sposób odnowi kierownicę z wykorzystaniem produktów dostępnych jedynie dla certyfikowanych serwisantów skóry.
Wytarta skóra na kierownicy oraz nieestetyczne plamy szpecą wnętrze auta. Jeśli w porę zajmiemy się powłoką ochronno-ozdobną, jesteśmy w stanie ją uratować. W przeciwnym razie może dojść do pęknięć, a także dziur, które trudniej będzie zamaskować. Proces renowacji kierownicy, podobnie jak naprawy tapicerki, czy renowacji lakieru, można przeprowadzić samemu bądź zlecić wykonanie usługi profesjonalnemu zespołowi od detailingu – wszystko zależy od naszych umiejętności w tym zakresie. A jak wygląda to u was? Czy wasza kierownica jest w dobrym stanie?