Naprawa uszkodzeń lakieru Kraków

Podstawowe błędy popełniane podczas nakładania powłoki ceramicznej

Oddając swoje auto w ręce ekipy detailingowej, chcielibyśmy, aby każdą pracę poprawiającą jego wygląd wykonała ona z należytym profesjonalizmem. Nie inaczej jest z nakładaniem powłok ceramicznych. Żeby jednak ustrzec się przed „fachowcami”, którzy nie przykładają szczególnej wagi do zasad prawidłowego pokrywania lakieru ochronną warstwą, lepiej wiedzieć, jakich działań się wystrzegać. Dziś przybliżymy więc błędy, które popełniają początkujące lub nieprzeszkolone osoby zajmujące się nakładaniem tego typu warstwy ochronnej.

Czystość to podstawa

Pierwszym, wręcz kluczowym błędem jest nieprawidłowe umycie pojazdu. Tak banalne niedopatrzenie może bowiem zniweczyć precyzyjne nakładanie powłoki ceramicznej. Wydaje się, że łatwo jest oczyścić lakier, lecz trzeba wiedzieć, że istnieje sporo zabrudzeń niewidocznych gołym okiem. Dlatego też należy pozbyć się wszelkich drobin w postaci piasku, kurzu czy pyłków – oczywiście podstawą jest mycie ręczne (na tzw. dwa wiadra) przy użyciu czystych gąbek.

Oprócz wspomnianego rodzaju zanieczyszczeń należy również pozbyć się zabrudzeń takich jak smoła, żywica czy drobiny metaliczne, często mocno trzymających się lakieru. Wtedy też do akcji powinna wkroczyć glinka, która „wyciągnie” tego typu cząsteczki. Na końcu trzeba dokładnie odtłuścić powierzchnię lakieru. W większości przypadków konieczna jest również korekta, czyli polerowanie lakieru.

Liczy się czas!

Nakładając powłoki ceramiczne, należy szczególnie zwracać uwagę na instrukcje producenta dotyczące aplikacji i polerowania. Trzeba bowiem robić to zgodnie z zaleceniami. Polerowanie, czyli docieranie powłoki ma ogromne znaczenie, ponieważ wpływa na trwałość całego zabiegu. Co więcej, prawidłowo spolerowana powłoka lepiej wnika w pory lakieru. Jak można się domyślić, przekłada się to na jego twardość, a co za tym idzie, również na odporność na zmatowienie.

Oczywiście są różne rodzaje preparatów ceramicznych, które wymagają indywidualnego podejścia. Jest to związane np. z koniecznością krystalizacji związków tworzących w efekcie ceramiczny film na lakierze. W takiej sytuacji zabieg może być przeprowadzony po odczekaniu wskazanego przez producenta czasu. Wszystko zależy więc od specyfiki działania powłoki ceramicznej, dlatego też nie wolno działać na wyczucie – po to są instrukcje sposobu użycia preparatu, żeby ich przestrzegać!

Technika nakładania powłoki ceramicznej

polerowanie powłoki ceramicznej

Kolejnym błędem podczas zabezpieczania karoserii powłoką ceramiczną jest jej nieprawidłowa aplikacja. Można pomyśleć, że nałożenie środka na gładką powierzchnię nie jest niczym skomplikowanym, jednakże jeśli będzie się z taką ignorancją podchodzić do tej czynności, szybko możemy skończyć ze smugami. Technika ma zatem znaczenie – zazwyczaj powłoka powinna być nakładana w tym samym kierunku, w taki sposób, by nie pominąć żadnego fragmentu. Dlatego też trzeba to robić starannie, pamiętając, żeby proces nie trwał zbyt długo.

Temperatura ma znaczenie

Jedną z najważniejszych zasad jest zapewnienie odpowiednich warunków podczas nakładania powłok ceramicznych. To nie tylko czyste, pozbawione zanieczyszczeń powietrze, lecz także należyta temperatura otoczenia, preparatu oraz karoserii. W kwestii powłoki ceramicznej zarówno lakier, jak i sam preparat muszą być w temperaturze pokojowej.

Dlaczego jest to tak ważne? Ceramiczne środki już w temperaturze pokojowej wykazują dużą zdolność do penetracji lakieru. Stąd też, jeśli powierzchnia jest gorąca, następuje nasilona absorpcja preparatu. Niestety nałożenie powłoki w takich warunkach może po prostu uszkodzić lakier i to nieodwracalnie, dlatego też nie aplikuje się jej na rozgrzanej powierzchni auta. Dodatkowo pomieszczenie, w którym wykonywane są prace detailingowe, powinno posiadać odpowiednią wentylację filtrującą powietrze.

Jak widać, istnieje sporo elementów, które składają się na prawidłowe nałożenie powłoki ceramicznej. Dlatego też niezwykle ważne jest, aby stawiać na profesjonalny i doświadczony punkt, w którym zasady te będą szanowane. Wstępna rozmowa z ekspertem pozwala ocenić, czy zna się on na rzeczy. Nie bójmy się więc zadawać pytań i dociekać, jak będzie wyglądać praca nad naszym autem – w końcu mamy prawo wymagać obsługi na najwyższym poziomie oraz doskonałego efektu w postaci błyszczącej, zadbanej karoserii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *