Auto SPA & Detailing | Kosmetyka Aut

Metody pielęgnacji lakieru

Posiadając auto, niemalże każdy stara się o nie dbać i utrzymać w jak najlepszym stanie technicznym. To przede wszystkim częsta kontrola działania różnych układów, które potrzebują smarowania i stosowania wysokiej jakości płynów eksploatacyjnych, a także wymiana zużytych elementów na czas. Wszystko to ma wpływ na to, przez ile lat dana część bądź układ będzie pracować bezawaryjnie. Jednakże nie można zapominać również o samym wyglądzie auta. Mowa oczywiście o zadbanej karoserii. No właśnie, jak zapobiec niszczeniu i matowieniu lakieru oraz co można zrobić, gdy jego stan już się pogorszył?

Profilaktyka przede wszystkim!

W pielęgnacji lakieru liczy się przede wszystkim regularność. Jedną z kluczowych czynności, niezwykle ważną dla zachowania dobrego stanu karoserii, jest częste mycie auta. Jednakże to, w jaki sposób to zrobimy, nie jest bez znaczenia.

Udając się na myjnię, należy przestrzegać zaleceń i rozsądnie wybierać programy mycia. Dotyczy to nie tylko kolejności wykonywanych zabiegów, np. nakładania aktywnej piany i pilnowania czasu jej działania. To również należyta odległość ustawienia lejcy z natryskiem, a także – co jest wbrew pozorom najważniejszą czynnością – wstępne, dokładne opłukanie całego auta. Poza tym niezwykle ważne jest znalezienie godnej zaufania myjni – twarda woda czy niskiej jakości środki myjące to niestety często spotykany problem. Dlatego też warto zrobić dokładny research i poszukać miejsca z pozytywnymi opiniami.

Woskowanie na myjni

Powłoki kwarcowe i ceraminczeOprócz dokładnego mycia warto po jego zakończeniu wykonać woskowanie auta. Oczywiście procedura ta wykonana ręcznie daje o wiele lepsze efekty niż przeprowadzona na myjni bezdotykowej. Jednakże w tym momencie warto zastosować się do słów „lepsze coś niż nic”. Nawet cienka warstwa wosku pozwala zapobiegać przywieraniu brudu do powierzchni lakieru, co ułatwi mycie auta kolejnym razem. Aby podkreślić gładką powierzchnię karoserii, na koniec można pokusić się o nabłyszczanie. Oba wspomniane programy to już standard na większości myjni samochodowych w Polsce. Czy można jednak zrobić coś więcej?

Powłoki ceramiczne – korzyści

Aby zadbać o stan karoserii, nie wystarczy jednak jej regularne mycie. W celu lepszego zabezpieczenia struktury lakieru należy bowiem zdecydować się na specjalistyczne powłoki ceramiczne. Prawidłowo nałożone wnikają w pory lakierniczej powłoki, sprawiając, że jej właściwości mechaniczne są zwiększone. Dzięki temu podczas jazdy drobiny, które odpowiadają za matowienie powierzchni auta, nie powodują mikrouszkodzeń.

Powłoki ceramiczne, choć nie chronią przed poważniejszymi uszkodzeniami mechanicznymi, pozwalają na zapobieganie naruszenia struktury lakieru, która jest niewidoczna gołym okiem. Co ważne, ceramiczne preparaty ochronne wpływają również na znaczną poprawę głębi koloru karoserii, a także wygładzają jej powierzchnię, tworząc efekt lustra. Dla osób, którym zależy nie tylko na zabezpieczeniu lakieru, lecz również na doskonałej prezencji auta, ma to niebywałe znaczenie.

Usuwanie wszelkich uszkodzeń na bieżąco

Zadbanie o karoserię jest stosunkowo łatwe, dopóki nie pojawią się niej większe ubytki. Niestety, nawet bardzo dbając o lakier i unikając jego uszkodzenia, prędzej czy później dojdzie do pewnych zarysowań. Warto jednak pamiętać, że wszelkiego rodzaju wgniecenia, ubytki czy nawet płytkie rysy to nie tylko defekt wizualny. Takiego rodzaju mankamenty mają bezpośredni wpływ na odporność lakieru na negatywne czynniki zewnętrzne. Mowa przede wszystkim o oddziaływaniu wilgoci na głębsze warstwy powłoki oraz na samą blachę. Dlatego też każdy właściciel auta, któremu zależy na zachowaniu jego dobrego stanu oraz wyglądu, powinien jak najczęściej sprawdzać kondycję lakieru. Nowoczesne techniki naprawcze, m.in. Smart Repair, profesjonalne wyciąganie wgnieceń czy pełna renowacja lakieru, pozwalają zapobiegać negatywnym skutkom uszkodzeń jego struktury.

Aby posiadać nie tylko w pełni sprawne, ale też zadbane auto, trzeba w nie nieustannie inwestować. Jednakże poświęcenie swojego czasu, jak i finansów w zapobieganie pewnym niekorzystnym zjawiskom pozwala nie tylko na uniknięcie poważniejszych napraw. To również lepszy wygląd pojazdu, a co za tym idzie – jego wyższa cena rynkowa. Dlatego też wszelkie działania na rzecz ochrony lakieru nie są pozbawione sensu, ponieważ zarówno w krótkiej, jak i dłuższej perspektywie dają one wiele korzyści.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *