Auto SPA & Detailing | Kosmetyka Aut

Bezinwazyjne metody usuwania wgnieceń karoserii

Każde, także małe wgniecenie, potrafi być zmorą właściciela auta. Samochód to spora inwestycja, dlatego utrzymanie go w jak najlepszym stanie jest ważne chyba dla każdego posiadacza czterech kółek. Nawet przy największej dbałości o stan auta na karoserii mogą pojawić się delikatne wgniecenia. Opady gradu czy niewielka stłuczka wystarczą, by pojawiły się delikatne defekty blachy. Jak sobie z nimi poradzić? Czy trzeba od razu wzywać na pomoc lakiernika, który zaszpachluje nierówności, czy można skorzystać z mniej inwazyjnej metody?

Sposobem stosowanym od lat jest szpachlowanie i lakierowanie. Ma on jednak kilka minusów – przede wszystkim wiąże się ze sporą ingerencją w oryginalną powłokę auta i dużymi kosztami. Co więcej, jest to rozwiązanie niezwykle czasochłonne. Jeśli wgniecenie nie naruszyło fabrycznego lakieru, warto rozważyć wybór nowoczesnej metody PDR ( ang. Paintless Dent Repair), czyli bezinwazyjnego usuwania wgnieceń.

Jak działa PDR?

Bezinwazyjna metoda pozbywania się wgnieceń wymaga spełnienia odpowiednich warunków. Oryginalny lakier nie może być naruszony, nie mogą pojawić się też załamania blachy. Takie zjawiska dyskwalifikują auto do naprawy metodą PDR. Warto, by decyzję o sposobie naprawy podjął specjalista – wprawne oko fachowca pozwala ocenić, czy dane uszkodzenie nadaje się do naprawy techniką nowoczesną, czy konieczne będzie nałożenie nowej warstwy lakieru.

Do usuwania wgnieceń konieczne jest użycie specjalistycznego sprzętu. Jednym z przydatnych przedmiotów są lampy z odbłyśnikiem, które oświetlają karoserię tak, aby możliwe było kontrolowanie, czy blacha powraca do swojego pierwotnego kształtu. Może być to lampa stacjonarna lub przenośna – przyczepiana do karoserii na czas naprawy. Samo niwelowanie wgniecenia odbywa się przez wypychanie lub wyciągnie naruszonej blachy za pomocą specjalnych akcesoriów.

Wypychanie wymaga swobodnego dojścia do wgniecenia od spodu blachy. Jest to więc świetny sposób na pozbycie się defektów z maski czy drzwi auta. Do wykonania tego typu naprawy przydadzą są akcesoria, takie jak m.in. wypychacze blacharskie czy haki.

Drugim ze sposobów jest wyciągnie wgniecenia, które dobrze sprawdza się w przypadku miejsc trudno dostępnych oraz tam, gdzie korekta metodą wypychania wymagałaby demontażu elementów auta. Pozwala to na szybsze, ale równie skuteczne uporanie się z odgnieceniami. Do pozbycia się niedoskonałości przez wyciąganie potrzebne są: przeznaczony do tej metody, termotopliwy klej, potrzebny do jego aplikacji pistolet, tak zwane grzybki i wyciągarka.

Dobrze jest, by usuwanie wgnieceń bez naruszania lakieru wykonane było w profesjonalnym warsztacie. Tego typu naprawa wymaga posiadania odpowiedniego sprzętu, ale też umiejętności i wprawy. Doświadczenie fachowca zarówno oceni szkodę, wybierze odpowiednią metodę, jak i szybko dokona naprawy.

Zalety bezinwazyjnego usuwania wgnieceń

Do plusów usuwania wgnieceń nieinwazyjnymi sposobami można zaliczyć to, że są to metody nienaruszające fabrycznego lakieru. Trzeba pamiętać, że skutki tradycyjnego szpachlowania, nawet mimo dobrego wykonania, mogą być widoczne. Dobrze wykonana usługa nieinwazyjna nie pozostawia śladów, dzięki czemu auto odzyskuje dawny wygląd. Ma to pozytywny wpływ na wartość samochodu. Taka naprawa jest też akceptowana przez firmy ubezpieczeniowe.

Metody PDR są często korzystne finansowo. Oczywiście cena zależna jest od danego warsztatu, a także od cech i umiejscowienia usterki. Są to czynniki wpływające na ilość pracy, w porównaniu jednak z lakierowaniem, może być to sposób na zaoszczędzenie pieniędzy.

Kolejnym pozytywnym aspektem jest czas trwania naprawy – pozbycie się wgniecenia sposobem nieinwazyjnym to szybsza opcja niż wykorzystanie technik tradycyjnych. Nie trzeba czekać na wyschnięcie farby, a auto jest gotowe do odbioru od razu po zakończeniu prac.

Obecny rozwój technologii wpłynął na pojawienie się ciekawych rozwiązań także w przypadku robót blacharskich. Usunięcie wgnieceń metodami bezinwazyjnymi pozwala przywrócić dawny wygląd samochodu, a szybka reakcja po pojawieniu się defektu zapobiega powstawaniu rdzy. Skorzystanie z usług profesjonalistów umożliwia odpowiednią ocenę wgniecenia, a jeśli to możliwe, sprawne i bezpieczne dla karoserii pozbycie się go. Takie rozwiązanie to oszczędność czasu oraz pieniędzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *