Piękna, wykonana ze skóry tapicerka potrafi być niezwykłą ozdobą samochodu. Dla niektórych taki rodzaj obicia jest wręcz wyznacznikiem luksusu oraz elegancji. Aby wygląd skóry działał na korzyść auta, musi być nienaganny. O tapicerkę tego typu trzeba umiejętnie oraz systematycznie dbać. W niektórych przypadkach sama pielęgnacja nie wystarcza i pomocna może stać się renowacja wykonana za pomocą produktów Colourlock.
Rozpoznanie rodzaju skóry
Przed rozpoczęciem jakichkolwiek działań z tapicerką niezbędne jest rozpoznanie rodzaju skóry, z jakiej została wykonana. Nie każde obicie jest bowiem takie samo, a od jego charakteru zależy wybór odpowiednich preparatów do przeprowadzenia całego procesu renowacji. Sprawdzić, z jakim rodzajem skóry mamy do czynienia można, posługując się niewielką kroplą wody (tylko kropelką, woda szkodzi skórze!) – gdy wchłonie się szybko, mamy do czynienia ze skórą anilinową otwartą, a gdy pozostanie na powierzchni – ze skórą powierzchniowo zamkniętą. Dla bezpieczeństwa samochód można oddać w ręce specjalistów z dobrego auto spa, którzy doskonale wiedzą, jak obchodzić się z każdą skórzaną tapicerką. Najpopularniejszym rodzajem jest ta ze skóry gładkiej, powierzchniowo zamkniętej, dlatego właśnie o jej renowacji rozpiszemy się w dalszej części tego wpisu.
Czyszczenie tapicerki skórzanej
Dokładnie wyczyszczenie tapicerki przed startem prac renowacyjnych jest niezbędne. Warto rozpocząć je od dokładnego odkurzenia powierzchni przy użyciu miękkiej, szczotkowej końcówki do odkurzacza. Gdy wszelkie drobinki oraz pyłki znikną z powierzchni, można przystąpić do użycia specjalnego preparatu w formie pianki. Marka Colourlock wypuściła na rynek dwa tego typu środki – różnią się one poziomem pH. To, który z nich będzie lepszy dla danego samochodu, zależy od wieku tapicerki oraz jej stanu. Najlepiej oceni to wprawne oko fachowca. Sama czynność powinna zostać wykonana przeznaczoną do tego, specjalną szczotką do skóry. Mycie należy wykonywać okrężnymi ruchami. Warto robić to stopniowo, na niewielkich obszarach, aby nie zamoczyć dużej powierzchni. Zanieczyszczona brudem z tapicerki piana musi być szybko usuwana chłonną ścierką – skóra nie lubi bowiem wilgoci.
Farbowanie – tchnienie nowego życia w tapicerkę
Kolejnym etapem po czyszczeniu oraz, co ważne, dokładnym wyschnięciu obicia jest właściwa renowacja tapicerki skórzanej, która w wielu przypadkach związana jest z nałożeniem nowej warstwy farby. Aby wykonać pracę na skórze zamkniętej, potrzebny jest szereg odpowiednich preparatów. Niezbędny będzie rozpuszczalnik GLD, który pozwoli pozbyć się wierzchniej warstwy lakieru. Gdy ta zostanie zmazana (widać to po pozostałościach lakieru na ściereczce), należy przystąpić do szlifowania specjalnym padem. Czynność ta pozwala pozbyć się nieatrakcyjnych zarysowań, jednak wymaga precyzji, gdyż skóra posiada określoną strukturę. Kolejnymi etapami są odtłuszczenie poddanego renowacji obszaru benzyną do tapicerki skórzanej, a następnie nałożenie farby. Tę aplikuje się w kilku cienkich warstwach. Przed nałożeniem kolejnej konieczne jest osuszenie poprzedniej. Po zakończeniu farbowania należy odczekać około dwie godziny do wyschnięcia malowanej powierzchni, by móc bezpiecznie pokryć tapicerkę preparatem do konserwacji.
Opisana wyżej renowacja jest możliwa, gdy na tapicerkach widoczne są rysy czy odbarwienia. Przy znaczniejszych defektach tapicerki – takich jak delikatne pęknięcia czy niewielkie dziury w materiale – pomocne może okazać się zastosowanie specjalnego preparatu, jakim jest płynna skóra.
Renowacja tapicerki skórzanej może odmienić wygląd samochodu. Proces ten wymaga precyzji, posiadania specjalistycznych akcesoriów, niezbędnych preparatów, a także wiedzy o rodzajach skóry. Wykonanie zabiegu odnowy skórzanego obicia w certyfikowanym salonie autodetailingu daje pewność, że wykorzystane zostaną sprawdzone środki oraz odpowiednie metody, a co za tym idzie – osiągnięty zostanie efekt WOW. Po wykonaniu renowacji nie można zapominać o systematycznej pielęgnacji samochodu, którą także można oddać w ręce specjalistów.