Wiosenne porządki przeważnie kojarzone są z generalnym sprzątaniem domu i przygotowywaniem go na nadchodzącą, nową porę roku. Tymczasem z taką samą troską powinniśmy traktować nasze samochody, które po zimie wymagają gruntownego odświeżenia. Oto co powinieneś zrobić, by odpowiedni wkroczyć w nowy sezon i aby Twoje cztery kółka swoją czystością i blaskiem wzbudzały podziw wszystkich współpasażerów.
Po pierwsze mycie
Wszelkie zabiegi pielęgnacyjne należy poprzedzić umyciem samochodu. Przez wszystkie zimowe miesiące na karoserii samochodu, szybach a także oponach i felgach gromadzą się szkodliwe osady, pochodzące między innymi z soli używanej przez służby drogowe. Jak wiadomo, sól ma właściwości żrące, więc należy szybko i delikatnie pozbyć się jej z powierzchni samochodu. Pojazd najlepiej umyć ręcznie, albo bezdotykowo. Wykorzystaj do tego celu łagodny detergent i specjalną gąbkę. Wszelkie ostre szczotki czy myjki nie są wskazane, ponieważ w łatwy sposób mogą zarysować delikatną powierzchnię karoserii. Dobrym pomysłem, jest też skorzystanie z eko myjni parowej. Usuwa ona wszelkie zabrudzenia szybko, łatwo i bez użycia jakiegokolwiek środka myjącego. Dodatkowo technologia parowa w znacznym stopniu redukuje ilość wody, która jest potrzebna do umycia pojazdu i daje Ci pewność że lakier pozostanie bez skazy.
Woskowanie
Kolejnym krokiem, który powinieneś podjąć jest zabezpieczenie wcześniej wyczyszczonej karoserii. Najlepszym na to sposobem jest oczywiście woskowanie. Tutaj masz do wyboru dwie podstawowe metody woskowania, a mianowicie woskowanie na mokro i na sucho. Te dwa sposoby różni rodzaj zastosowanego preparatu. Przy woskowaniu na mokro używa się wosku w formie płynnej. Suche woskowanie wykonuje się zaś używając specjalnej pasty. Który sposób wybrać? To zależy od Ciebie i Twoich preferencji. Woskowanie na mokro jest szybsze i pozwala dotrzeć nawet do najmniejszych zakamarków karoserii. Woskowanie na sucho jest bardziej pracochłonne, ale dzięki temu że daje lepsze efekty, doskonale sprawdzi się w przypadku gdy samochód potrzebuje naprawdę solidnej odnowy.
Wosk należy rozprowadzić na nadwoziu, pozostawić na krótką chwilę, a następnie przystąpić do wypolerowania powierzchni przy użyciu miękkiej ściereczki (np. z mikrofibry).
Wnętrze i tapicerka
Porządki w środku samochodu należy rozpocząć od wytrzepania wycieraczek i dywaników, a następnie trzeba dokładnie odkurzyć wszystkie powierzchnie. Pomoże to pozbyć się kurzu, sierści, a także drobnych śmieci które nagromadziły się we wnętrzu Twojego samochodu przez zimę. Do każdej z powierzchni dobierz odpowiednią końcówkę i dopilnuj by siła ssania odkurzacza nie była zbyt mocna. Może to doprowadzić do uszkodzenia delikatnych materiałów takich jak np. skóra, czy nubuk, wykorzystanych przy aranżacji wnętrza Twojego auta. Następnie przychodzi kolej na konserwację deski rozdzielczej, kierownicy, dźwigni zmiany biegów i wszystkich innych pomniejszych elementów. Wykorzystaj do tego celu miękką szmatkę i odpowiedni środek czyszczący, który konserwuje i nadaje połysk. Dobierz go precyzyjnie do wymagań materiału, z którego wykonane są wykończenia. Pamiętaj, że innego środka powinieneś użyć do skóry, innego do plastiku a jeszcze innego do drewna czy metalu.
Na koniec przychodzi czas na tapicerkę. Zimą łatwo o zabrudzenie foteli i kanap samochodowych, a ze względu na warunki atmosferyczne i trudność z wysychaniem powierzchni, ciężko czasem też natychmiastowo usunąć plamy. By wyczyścić tapicerkę możesz użyć specjalistycznej pianki, bądź płynu. Aplikuje się je na czyszczoną powierzchnię, a następnie zmywa wraz z resztkami brudu wilgotną szmatką. W ten sposób bardzo łatwo jednak o zbyt mocne nasączenie tapicerki, przez co możesz mieć problemy z jej wysuszeniem. Dodatkowo zbyt silne detergenty mogą doprowadzać do blaknięcia koloru. Alternatywą jest pranie tapicerki przy użyciu suchej pary z eko myjni. Ten sposób nie niszczy materiału z którego jest wykonana, odbywa się bez wykorzystania środków piorących, a dodatkowo dzięki wysokiej temperaturze pary niszczy roztocza i bakterie. Znika też problem nadmiernej wilgoci. Dzięki wykorzystaniu pary powierzchnia praktycznie nie nasiąka wodą i wysycha dużo szybciej, niż po praniu tradycyjną metodą.