Naprawa uszkodzeń lakieru Kraków

Jak usunąć sierść z otoczenia (dom, auto)?

Dom pełen zwierząt, to dom pełen miłości. Kochamy ich mokre nosy, merdające ogony i donośne mruczenie. Jak pokazują ubiegłoroczne badania, w ponad połowie polskich domów mieszkają czworonogi. Traktujemy ich jak dodatkowych członków rodziny i spędzamy wraz z nimi wyjątkowe chwile. Spanie we wspólnym łóżku, długie wieczory spędzone na kanapie czy szalona zabawa na dywanie przynoszą wiele radości, ale wymagają też od Ciebie większej dbałości o czystość mebli, które znajdują się w Twoim domu. Pozbycie się sierści, czy śladów zostawionych przez zabłocone podczas spaceru łapki pupila może być trudne, ale na szczęście nie niemożliwe! Prawie to samo dotyczy przewożenia zwierzaka w samochodzie – zostawia swój ślad.

Wszechobecna sierść

To, że zwierzaki gubią sierść, jest tak naturalnym procesem jak w przypadku człowieka wypadanie włosów, lub ścieranie się naskórka. U czworonogów, proces ten może się jednak nasilić w okresie wiosennym i jesiennym, kiedy to zwierzę zmienia strukturę i grubość sierści, przygotowując się na nadchodzącą porę roku. Sierść lubi osadzać się dosłownie na wszystkim co się w domu znajduje, więc częstsze odkurzanie i zmywanie podłóg to absolutne minimum, które pomoże Ci w utrzymaniu porządku i higieny. Dodatkowo niezbędnym urządzeniem dla każdego posiadacza psa lub kota, powinna być rolka pokryta papierem samoprzylepnym. Dzięki niej, można szybko i skutecznie pozbyć się sierści z ubrań, poduszek, czy mebli tapicerowanych. Jeśli chodzi o pościel, warto prać ją wykorzystując dłuższe programy, a nawet specjalne tryby usuwające sierść, w które wyposażone są niektóre z pralek dostępnych na rynku. Sierść lubi gromadzić się także na dywanach i wykładzinach do tego stopnia, że samo regularne trzepanie dywanu może nie być skuteczne. Bardzo dobrym sposobem jest jednak ich czyszczenie przy pomocy gumowych przedmiotów, takich jak rękawiczki czy miotły. Wystarczy je lekko zmoczyć, przeciągnąć po powierzchni dywanu, po czym wyrzucić sierść która osadziła się na gumie. Czynność powinieneś powtarzać, aż do uzyskania zadowalających rezultatów, a potem pozostaje Ci już tylko cieszyć się czystością!

Plamy po brudnych łapkach

Pewnie doskonale znasz sytuację, kiedy to po udanym spacerze, energia rozpiera Twojego pupila do tego stopnia, że zapomina o brudnych łapkach i wskakuje wprost na Twoją kanapę. Może w ten sposób pozostawić plamy z błota, trawy i inne zabrudzenia, których bardzo trudno jest się pozbyć. Jeśli plama jest jeszcze świeża, powinno pomóc delikatne pocieranie jej wilgotną szmatką z mikrofibry, na którą zaaplikujesz łagodny środek czyszczący.  Jeśli to nie pomoże, będziesz zmuszony wytoczyć cięższe działa! Możesz wykorzystać domowe sposoby na odplamianie takie jak alkohol, woda utleniona, czy amoniak. Zawsze jednak przed bezpośrednim nałożeniem na zabrudzone miejsce, wykonaj próbę na niewidocznym fragmencie materiału, by mieć pewność że wybrany środek go nie uszkodzi ani nie odbarwi.

Wiadomo jednak, że znacznie lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Dlatego najlepszym wyjściem będzie przemycie łap pupila, zanim jeszcze zdąży wbiec do części mieszkalnej czy do auta.

Sposób na nieprzyjemny zapach

Wszędzie gdzie są zwierzaki, czasem może pojawiać się nieprzyjemny zapach. Może on wnikać we wszelkie przedmioty z materiału na których przebywa zwierzę, a jego pozbycie się może być nie lada wyzwaniem. W tym przypadku pomóc może wietrzenie, zabezpieczanie powierzchni pokrowcami, pranie tapicerki, a także używanie środków neutralizujących niemiły zapach. Na pewno masz pod ręką sodę oczyszczoną, która wykazuje się właśnie takimi właściwościami. Co zatem zrobić, gdy pojawia się nieprzyjemny zapach – w przypadku wilgotnego zabrudzenia na początek, najlepiej je osuszyć przy pomocy zwykłego ręcznika papierowego, albo posypując mokre miejsce mąką kukurydzianą, która wchłonie całą wilgoć. Jeśli chodzi o samo wywabianie plamy i niwelowanie nieprzyjemnego zapachu, to tutaj również z pomocą może przyjść Ci soda oczyszczona. Wymieszaj ją z wodą, tak byś uzyskał gęstą pastę. Następnie nałóż na plamę i pozostaw na kilka minut. Po tym czasie zmyj wszystko przy użyciu szmatki nasączonej ciepłą wodą i osusz materiał. Pamiętaj, że zawsze należy sprawdzić działanie w niewidocznym miejscu – niektóre materiały mogą zostać trwale zniszczone. W przypadku usuwania uciążliwych zabrudzeń doskonale sprawdza się para wodna i ozonowanie wnętrza, a to najlepiej powierzyć profesjonalistom.

Czyszczenie bezpieczne dla zwierząt

Zwróć uwagę na to, że wszelkie środki jakich używasz do czyszczenia, zarówno te naturalne jak i chemiczne, mogą stwarzać zagrożenie dla Twojego pupila. Żrące substancje mogą pokryć łapki zwierzęcia, dostać się do jego przewodu pokarmowego, lub podrażnić drogi oddechowe. A od tego już tylko krok do tragedii. Oczywiście najbezpieczniej jest sprzątać tylko przy użyciu wody, jednak nie zawsze jest to skuteczny sposób. Kompromisem pomiędzy bezpieczeństwem i skutecznością jest czyszczenie parowe. Tę metodę można wykorzystywać w przypadku różnego rodzaju domowych i samochodowych powierzchni, zabija ona większość bakterii i drobnoustrojów, a przede wszystkim jest bezpieczna dla czworonogów. Dodatkowo, dzięki temu ze czyszczeniem przy użyciu myjni parowej zajmują się specjaliści, Ty możesz spędzić ze swoim zwierzakiem jeszcze więcej czasu i razem z nim przeżyć niezapomniane przygody.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *