Auto SPA & Detailing | Kosmetyka Aut

Detailing wnętrza samochodu – czyszczenie podsufitki

Czyszczenie podsufitki powinno być zawsze brane pod uwagę podczas pielęgnacji samochodu, jednak bywa dość często pomijane. Przy czyszczeniu podsufitki należy jednak zachować szczególną ostrożność, gdyż jest to część dość delikatna, która potraktowana dużą ilością wody może ulec uszkodzeniu. W tym wpisie przybliżymy tajniki usuwania zanieczyszczeń z samochodowej podsufitki.

Jak podsufitka ulega zabrudzeniu?

Choć podsufitka jest elementem raczej rzadko dotykanym, i tak może dojść do jej zabrudzenia. Nawet gdy na pierwszy rzut oka element ten wydaje się czysty, to właśnie ku górze unoszą się drobinki brudu i tam osadzają – zazwyczaj jest to para z gorących napojów, dym papierosowy czy też cząsteczki kurzu. Powstałe w ten sposób zabrudzenia często nie są bardzo widoczne, co nie znaczy, że nie istnieją. Dzięki uwzględnianiu czyszczenia podsufitki podczas detailingu wnętrza auto odzyskuje świeżość. Warto pamiętać o tym zarówno wtedy, gdy chcemy dokonać sprzedaży pojazdu, jak i gdy to my chcemy go nadal użytkować – dla własnego komfortu.

Jak NIE myć podsufitki

Do czyszczenia podsufitki nie powinno się stosować dużej ilości wody, gdyż mogłaby ona rozpuścić klej, na który element ten jest mocowany, lub doprowadzić do uszkodzenia znajdującej się w nim gąbki. Nie można też silnie szorować tkaniny np. za pomocą szczotek. Wykluczone jest więc zakładające silne moczenie oraz pocieracie materiału pranie ręczne, jak i pranie ekstrakcyjne. Profesjonalne czyszczenie podsufitki wykonują zakłady, których specjalnością jest auto detailing – skorzystanie z pomocy fachowca w tej kwestii powinno pozwolić spać spokojnie, bez obaw o uszkodzenie tego istotnego elementu wnętrza auta.

ozonowanie wnętrza samochodu

Bonetowanie – bezpieczne czyszczenie podsufitki

Metoda czyszczenia, która jest delikatna, a w związku z tym często wykorzystywana do usuwania brudu z podsufitki, nazywana jest bonetowaniem. Zakłada ona manualne czyszczenie tapicerki za pomocą specjalnych środków chemicznych oraz ściereczki z mikrofibry – materiał ten doskonale zbiera brud.

Trzeba pamiętać, by wybierać preparaty o łagodnym działaniu, dedykowane tej metodzie czyszczenia. Ważny jest także wybór odpowiedniej ściereczki z mikrofibry – warto, by była ona dobrej jakości. Koniecznie trzeba pamiętać o wyborze ścierki, która nie puszcza koloru, gdyż groziłoby to zafarbowaniem podsufitki. Bezpiecznym wyborem będzie materiał w kolorze białym.

Jak wykonać czyszczenie podsufitki?

Jeszcze przed rozpoczęciem bonetowania podsufitkę należy dobrze odkurzyć. Jest to ważne, ponieważ jeśli pominiemy ten krok, będziemy rozmazywać brud (albo wcierać go głębiej w tę podsufitkę), zamiast go usuwać. Odkurzanie jest więc konieczne, ale trzeba zachować ostrożność – warto użyć końcówki z miękką szczoteczką, a odkurzacz powinien mieć możliwość regulacji mocy, gdyż zbyt duża siła może zniszczyć materiał.

Po odkurzaniu można przystąpić do bonetowania. Warto przed tym nałożyć rękawiczki ochronne, które zabezpieczają przed wtórnym ubrudzeniem podsufitki. Następnie konieczna jest aplikacja niewielkiej ilość wybranego do tej czynności środka czyszczącego – zanim nałożymy go na całą powierzchnię, warto sprawdzić w niewidocznym miejscu, czy nie odbarwia on materiału. Jeśli nic złego się nie dzieje, można działać.

Po aplikacji środka należy chwilę odczekać – czas określony jest przez producenta – a następnie, wykonując proste pociągnięcia, delikatnie zebrać brud ściereczką z mikrofibry. Nie można wykonywać kolistych ruchów ani wcierać preparatu w głąb materiału. Intensywne plamy usuwa się punktowo. Można wykorzystać metodę transferu – preparat nakładamy na ścierkę, a tę przykładamy do plamy i odrywamy po chwili. Następnie przy pomocy nowej ścierki przechodzimy do dalszego czyszczenia. Warto pamiętać, że pracownicy dobrych auto spa powinni poradzić sobie z każdą plamą na podsufitce, bez ryzyka uszkodzenia wnętrza pojazdu.

Jak opisaliśmy, bezpieczne czyszczenie podsufitki jest możliwe. Nie warto pomijać tego elementu ze względu na obawy przed uszkodzeniem samochodu. Istnieją metody, które skutecznie pozwalają pozbyć się zabrudzeń z sufitu auta. W przypadku wątpliwości warto udać się po pomoc do profesjonalistów z salonu detailingowego, by cieszyć się pełną czystością wewnątrz pojazdu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *