Zbliża się zima, a wraz z nią znacznie trudniejsze staje się dbanie o wygląd naszego samochodu. Mimo tego kierowcy wciąż starają się myć i pielęgnować swoje auto i nie ma w tym nic złego — w niektórych przypadkach jest to wręcz zalecane… pod jednym warunkiem: jeśli robimy to prawidłowo. Niestety, jak możemy potwierdzić na przykładzie części naszych klientów, wielu nie do końca wie, jak właściwie przygotować samochód do pielęgnacji, a tym bardziej, jak go odpowiednio wyczyścić. Jakie są tego konsekwencje? Zobaczcie sami.
Nie myj samochodu na mrozie!
Lubisz, gdy auto ładnie się prezentuje? To dobrze o Tobie świadczy. Jeśli chcesz utrzymać efekt zadbanego, błyszczącego lakieru, powinieneś jednak odpuścić sobie mycie samochodu na mrozie. Wstrzymaj się z tym do czasu, gdy na zewnątrz będzie przynajmniej 0-1°C. Dlaczego?
Zamarzająca woda może spowodować mikropęknięcia lakieru, co z pewnością będzie bardziej bolesne dla kierowcy niż brudne auto. Co więcej, woda, która wpłynie do zakamarków — szczególnie zamków i klamek — może spowodować uszkodzenie mechanizmu i brak możliwości otwarcia bądź zamknięcia samochodu. Jeśli już musimy umyć pojazd, zróbmy to na myjni z osuszaniem. Bierzmy jednak pod uwagę to, że samochód po wyjeździe z takiej myjni nigdy nie będzie w 100% osuszony.
Z kolei jeśli posiadamy garaż, warto wiedzieć, że zimą powinno się trzymać w nim wyłącznie czyste samochody — brudne auta, często pokryte solą z ulic, w kontakcie z dodatnią temperaturą w garażu, mogą zacząć rdzewieć.
Nie wycieraj brudnego samochodu suchą szmatką!
Często kierowcy przecierają brudne powierzchnie szmatką, aby szybko pozbyć się błota bądź kurzu. To błąd, tym bardziej, jeśli robimy to gąbką, starą koszulką lub zmywakiem kuchennym. Drobinki piasku (z gąbki lub zebranego brudu) mogą wówczas spowodować mikrouszkodzenia lakieru, a na karoserii i tak pozostaną nieestetyczne smugi.
Zdecydowanie bardziej polecamy myjki z mikrofibry, które są delikatne dla lakieru i nie pozostawiają włosków. Należy pamiętać, aby każdorazowo płukać je w pojemniku z czystą wodą. W przypadku trudniejszych zabrudzeń, jeśli nie posiadamy odpowiednich środków, można użyć płynu do naczyń, ALE — miejmy świadomość, że ściąga on wosk z lakieru.
Nie myl kolejności czyszczenia auta!
Osoby, które regularnie umawiają się na auto detailing, z pewnością nie raz zauważyły, że pracownicy działają według określonego schematu. Z pozoru błahostka, ale kiedy zagłębimy się w szczegóły, zauważymy, że kolejność mycia i czyszczenia auta ma sens. Na przykład w przypadku korzystania z samoobsługowej myjni ręcznej podstawą jest zmiękczenie brudu aktywną pianą, zaczynając oprysk od dołu do góry. Następnie spłukujemy uwolnione zanieczyszczenia, również począwszy od dołu. Po takim oczyszczeniu z mocnych zabrudzeń przystępujemy do właściwego mycia i tym razem zaczynając od dachu, a kończąc na kołach, zmywamy brud (a w szczególności pozostałe drobinki piasku), który mógłby zarysować samochód. Kolejność jest istotna, bo jeśli dach byśmy umyli na samym końcu, cały brud z powrotem by spłynął po karoserii i pozostawił na niej ślady.
Do czyszczenia wnętrza także warto zastosować odpowiednią kolejność. Polecamy najpierw umyć szyby od wewnątrz, a dopiero później zająć się plastikami, czyli deską rozdzielczą czy elementami przy drzwiach. Dlaczego? Aby na posprzątanej już powierzchni nie pozostawić śladów środka czyszczącego, który mógłby chlapać przy myciu szyby. Warto pamiętać, żeby środek nakładać na ścierkę, a nie na mytą powierzchnię. Tym sposobem efekt będzie lepszy, a plastiki nie zostaną uszkodzone.
Nie nabłyszczaj elementów użytkowych!
Ważne przy nabłyszczaniu wnętrza jest to, aby nie nanosić środka na takie elementy jak kierownica, gałka skrzyni biegów, dźwignia ręcznego, pedały, przełączniki wycieraczek/świateł oraz inne elementy, których dotykamy w trakcie jazdy. Będą się one ślizgały i zmniejszały komfort prowadzenia pojazdu.
To tylko drobny wycinek tego, jakie błędy popełniają kierowcy (ale także nieprofesjonalne firmy autodetailingowe). Nie wspominamy już o myciu samochodu przy największym słońcu, woskowaniu nieoczyszczonego lakieru czy używaniu złych środków czyszczących. Jeśli na skutek nieodpowiedniej pielęgnacji auta powstały zarysowania lub inne mankamenty, albo chcesz mieć zwyczajnie pewność, że Twój pojazd zostanie perfekcyjnie przygotowany na każdą okoliczność — zarówno zimą, jak i latem — przyjedź do nas. Chętnie podzielimy się z Tobą wiedzą na temat mycia, czyszczenia i pielęgnacji samochodu.