Auto SPA & Detailing | Kosmetyka Aut

Co może uszkodzić lakier Twojego samochodu?

Lakier samochodowy pełni ważną funkcję w utrzymaniu estetycznego wyglądu auta. Dodatkowo ma on za zadanie chronić karoserię. Niestety, nigdy nie masz pewności, że lakier na Twoim aucie nie ulegnie uszkodzeniom. Istnieje wiele czynników, które mogą mieć na niego negatywny wpływ. Czytając poniższy artykuł, dowiesz się, jakie są główne przyczyny uszkodzenia lakieru samochodowego. Udanej lektury!

Oksydacja — co to takiego?

Pierwszym czynnikiem jest oksydacja, zwana także utlenianiem. To proces trudny do uniknięcia, ponieważ zachodzi pod wpływem działania tlenu na atomy zawarte w lakierze. Wynikiem tego jest pojawianie się małych plam, a także zacieków w kolorze szarym lub czarnym. Ten problem jest jednym z najczęstszych, z którymi muszą mierzyć się kierowcy. Chociaż wiele osób nie zdaje sobie sprawy, oksydacja jest powodem, przez który lakier samochodowy traci blask i staje się matowy.

Jak uniknąć utleniania lakieru? Ważne jest, aby chronić go przed działaniem słońca i innych czynników zewnętrznych, gdyż przyspieszają one proces oksydacji. Dodatkowo samochód powinien być regularnie myty, konserwowany, a także zabezpieczany specjalnymi powłokami. Warto również użyć środków polerskich, gdyż mogą one usunąć efekty oksydacji.

Warunki atmosferyczne a lakier samochodowy

Lakier samochodowy jest wystawiony także na niekorzystne działanie ekstremalnych temperatur, silnego słońca i jego promieni UV. Powoduje to, że może zacząć się odkształcać bądź pękać, dodatkowo na jego powierzchni mogą zacząć pojawiać się odbarwienia. Warto wspomnieć, że promienie UV powodują blaknięcie głębszej warstwy lakieru, a także uszkadzają jego wierzchnią powierzchnię.

Jednak słońce i temperatura to nie jedyne czynniki wpływające na lakier pojazdu. Silny deszcz oraz śnieg również mogą na niego niekorzystnie oddziaływać. Wilgoć zaczyna powodować mikropęknięcia w lakierze, przez co zaczyna on odpryskiwać. Dodatkowo mokry lakier jest bardziej podatny na powstawanie defektów oraz korozję. Jednak odpowiednia konserwacja, w tym czynności polerskie, może pomóc w utrzymaniu idealnego wyglądu auta.

alfa romeo po renowacji lakieru

Czy można myć samochód na słońcu?

Co jeszcze może negatywnie wpłynąć na lakier? Na przykład mycie auta w pełnym słońcu. Niestety, tego typu mycie jest często spotykanym błędem popełnianym przez właścicieli aut.

W ciągu dnia słońce może rozgrzać karoserię auta do temperatury powyżej 90°C, co oznacza dość dużą szansę na uszkodzenie lakieru. Nałożenie na tak gorącą powierzchnię wody z dodatkiem chemicznych detergentów może wyrządzić wiele szkód. Łatwo utleniające się składniki środków czyszczących w kontakcie ze słońcem są w stanie doprowadzić do zarysowań oraz otarć lakieru. A tego chcemy uniknąć.

Dlatego mycie samochodu w cieniu jest wskazane dla wszystkich posiadaczy pojazdów. Warto także zachować ostrożność podczas czyszczenia auta m.in. w pobliżu okien budynków, które mogą skupiać promienie słoneczne.

Czy myjnie automatyczne mogą uszkodzić lakier?

Myjnie automatyczne oferują wygodę i oszczędność czasu, jednak należy pamiętać, że środki czyszczące w nich wykorzystywane są zazwyczaj silniejsze niż te używane podczas mycia ręcznego. Dodatkowo proces polerowania lakieru nie jest tak dokładny.

Dlatego, decydując się na myjnie automatyczne, warto zastanowić się nad długoterminowymi skutkami. Często zdarza się, że pojazd nie jest dobrze oczyszczony, a na lakierze powstają otarcia i zadrapania. Jak widać, korzystanie z myjni automatycznej może negatywnie wpływać na lakier, ale jedynie jeśli przesadzi się z częstością mycia. Jeżeli zatem będziesz mył auto co 5-6 tygodni, nie musisz się niczego obawiać. Pamiętaj jednak, by w miarę możliwości wybierać delikatniejsze mycie ręczne.

Jak widać, istnieje wiele czynników mogących wpływać na wygląd lakieru samochodowego. Dlatego tak ważna jest jego odpowiednia konserwacja i czyszczenie. W przypadku gdy na Twoim aucie pojawią się już uszkodzenia, warto skorzystać z profesjonalnych usług z zakresu lakiernictwa. Odpowiednia renowacja pozwala na usunięcie nawet najgłębszych defektów!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *