Auto SPA & Detailing | Kosmetyka Aut

Jak czysta tapicerka wpływa na nasze zdrowie i komfort jazdy? O tym warto pamiętać przy regeneracji wnętrza auta

Skórzana tapicerka

Wyświetlone na liczniku kilometry odciskają swoje piętno nie tylko na podzespołach mechanicznych, ale również na wnętrzu auta. Chcąc sprawić, by mocno zużyta, zakurzona i przetarta tapicerka znowu była ozdobą samochodu, wielu kierowców decyduje się na jej kompleksowe odnowienie. Samo powierzchniowe pranie nie zawsze przynosi zamierzone rezultaty, a w przypadku zabrudzeń tapicerki skórzanej – nieumiejętne przeprowadzone może ją zniszczyć. Nieregularnie czyszczona tapicerka staje się również niebezpiecznym siedliskiem bakterii, z którymi kontakt mamy zawsze, kiedy korzystamy z naszego pojazdu. W dzisiejszym wpisie odpowiemy, jaki wpływ na komfort naszej jazdy, wartość rynkową auta i nasze zdrowie ma regularna oraz poprawna regeneracja tapicerki. Zdradzimy także, jak zoptymalizować koszta napraw tapicerki samochodowej i osiągnąć najlepsze efekty. Bez względu na to, czy Twoje obicia wykonane są ze skóry, czy z tkaniny, ich stan ma niebagatelny wpływ na wiele nieoczywistych czynników. Zapraszamy do lektury!

Pranie i czyszczenie tapicerki materiałowej a zdrowie

Często zapominamy, że o czyste wnętrze auta należy dbać tak samo jak o porządek w mieszkaniu, a wszelkie świeże plamy pojawiające się na materiałowej tapicerce bezzwłocznie usuwać. Tapicerka materiałowa wchłania zabrudzenia o wiele szybciej niż skóra, dlatego nie wolno zaniedbywać jej regularnego czyszczenia. Do tego celu można stosować preparaty dedykowane konkretnym rodzajom materiału lub uniwersalne środki czystości, pamiętając przy tym jednak o zachowaniu ostrożności. Obicia wchłaniają także zapachy dymu tytoniowego, pot oraz wilgoć, które stanowią siedlisko bakterii i grzybów, bardzo niebezpiecznych dla naszego zdrowia.

Regularne odkurzanie i czyszczenie wnętrza auta zapewnia higienicznie czyste otoczenie dla Ciebie i Twojej rodziny, redukując najczęstsze przyczyny alergii czy innych uciążliwych dolegliwości zdrowotnych, m.in.:

  • kataru siennego (alergiczny nieżyt nosa, pyłkowica),
  • zapalenia spojówek,
  • zapalenia krtani,
  • astmy oskrzelowej,
  • atopowego zapalenia skóry,
  • pokrzywki.

O ile z niewielkimi plamami, kurzem lub okruchami możemy poradzić sobie sami, o tyle w przypadku większych i trwalszych zanieczyszczeń, plam, a także nieprzyjemnego zapachu warto zwrócić się do specjalisty. Podstawowym błędem, który popełnia wielu nadgorliwych kierowców, jest nieodpowiednie dobranie środków czyszczących, które mogą trwale i nieodwracalnie zniszczyć powierzchnię obić, co poskutkuje koniecznością całkowitej ich wymiany. Również w przypadku długiego użytkowania samochodu, dobrze jest zwrócić się do firmy posiadającej sprzęt o dużej mocy czyszczenia, tj. odkurzacze piorące, myjki ciśnieniowe czy gąbki z odpowiednią miękkością włosia. Należy pamiętać, że dzięki regularnemu przeprowadzaniu tzw. autospa nie tylko dbamy o zdrowie swoje i swojej rodziny, ale także podwyższamy wartość rynkową samochodu, który staje się dla nas dobrą inwestycją.
tapicerka samochodowa

Skuteczna renowacja tapicerki skórzanej

Skórzana tapicerka w aucie to niekwestionowany synonim luksusu i najbardziej pożądane wykończenie wnętrza pojazdu. Chociaż jest lepszym rozwiązaniem dla alergików, nadal trzeba o nią dbać, a zwłoka w regularnym czyszczeniu i impregnacji mocno odbija się na jej wyglądzie oraz komforcie naszej jazdy. Aby uniknąć powstawania nieestetycznych zadrapań, pęknięć i tłustych plam, warto prawidłowo ją pielęgnować. Skórę samochodową należy czyścić wyłącznie przeznaczonymi do tego celu preparatami. Oznacza to, że najpierw musimy sprawdzić, czy mamy do czynienia ze skórą naturalną, czy syntetyczną, a następnie wybrać odpowiedni, dedykowany jej środek czyszczący i konserwujący. Skóra z biegiem czasu może nabrać niejednolitej barwy, utracić powłokę ochronną i zmniejszyć odporność na przebarwienia, a na jej powierzchni mogą pojawić się odgniecenia, które istotnie wpłyną na komfort jazdy. Niepodważalnym plusem jest fakt, że w przypadku tapicerki skórzanej kurz nie dostaje się między włókna, w związku z czym wystarczy jedynie od czasu do czasu przetrzeć materiał mokrą szmatką, by pozbyć się z jej powierzchni alergenów i zanieczyszczeń. Inaczej wygląda sprawa renowacji skórzanej tapicerki – w warunkach domowych jest ona praktycznie niemożliwa, ponieważ wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale również odpowiednich preparatów i narzędzi. Wszelkie związane z nią naprawy warto powierzyć profesjonaliście, by zadbać o własny komfort i zdrowie, a także znacznie podnieść wartość rynkową swojego auta w przypadku chęci jego sprzedaży.

Regeneracja i systematyczne czyszczenie tapicerki to nie tylko poprawa komfortu jazdy, ale również podniesienie wartości rynkowej auta przeznaczonego do sprzedaży oraz zapewnienie sobie, a także swojej rodzinie wyższego poziomu higieny w aucie. Regularne pozbywanie się kurzu i jednocześnie gnieżdżących się w nim roztoczy, odkurzanie sierści naszych czworonożnych przyjaciół, to jednoczesne usuwanie pożywki dla nieproszonych mikroorganizmów. Czysta tapicerka przekłada się bezpośrednio na wydajność funkcjonowania naszego organizmu. Chcąc mieć pewność, że usługa została wykonana poprawnie i kompleksowo, warto powierzyć ją profesjonalistom.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *