Auto SPA & Detailing | Kosmetyka Aut

Czyste auto z dziećmi na pokładzie

Będąc zmotoryzowanym rodzicem, często wozi się swoje pociechy autem, czy to do przedszkola, czy w odwiedziny do bliskich lub na przejażdżkę w ulubione miejsce. Niemal standardem jest, że wnętrze takiego samochodu może nie należeć do najczystszych, najlepiej prezentujących się przestrzeni. Dzieci często jeszcze nie rozumieją, że jeśli upuszczą napój lub słodycz, to dookoła będzie po prostu brudno. Wyjaśnianie, że nie powinno się tak robić, nie rozwiąże problemu — wynika to z niezdarności, o którą trudno winić pociechy. W takim momencie należy się zastanowić, co można zrobić, aby jak najbardziej zniwelować oznaki działalności dzieci w aucie.

Jak zadbać o auto będąc rodzicem?

Pierwsza zasada jest dość banalna — nie dawać dzieciom brudzącego jedzenia. Wszystkie wysokocukrowe i wysokotłuszczowe produkty pozostawiają trudne do usunięcia plamy. Pierwsze charakteryzują się lepką warstwą pozostającą na tapicerce, drugie zaś wymagają czasu i odpowiednich środków do pozbycia się ich. Najlepiej podawać dziecku naturalne chrupki bez tłuszczu, suche wafle czy paluszki chlebowe. Po jedzeniu takich produktów zostaną jedynie okruszki, których z łatwością można się pozbyć za pomocą odkurzacza.

Oprócz doboru odpowiedniego jedzenia warto też unikać słodkich napojów do picia — mowa tutaj nie tylko o napojach gazowanych z cukrem, lecz również o soku. To także napój zawierający dużo cukrów, nawet ten naturalny. W porównaniu do jedzenia, napój można przygotować w kubku — ciekawym rozwiązaniem jest tzw. kubek niekapek — ogranicza on możliwość wylania się płynu. Dzięki temu można przygotować ulubiony napój dziecka bez obaw, że auto będzie zalane lepkim płynem. Oczywiście również ze względów zdrowotnych lepiej unikać wysokocukrowych napojów — warto podawać dziecku głównie wodę mineralną. Nawet jeśli zostanie ona rozlana, wystarczy osuszyć mokre miejsce i nie martwić się o powstanie ewentualnych plam.

Dodatkowa ochrona foteli i nie tylko

Kiedy dzieci są szczególnie aktywne i potrafią bardzo łatwo zabrudzić swoje otoczenie, warto mieć pod ręką pokrowce na fotele. Gdy wyrusza się z podopiecznymi w dłuższą podróż, wiadome jest, że w drodze będą chciały zjeść posiłek lub czegoś się napić. Jest więc do przewidzenia, że może dojść do zabrudzenia tapicerki, dlatego kiedy założy się na wszelki wypadek pokrowce ochronne, pozwolą one na spokojną podróż bez niespodzianek. Oczywiście nie każdy chce zasłaniać efektowne fotele w swoim aucie — natomiast dla komfortu długiej podróży lepiej w ten sposób zapobiegać ewentualnym zabrudzeniom.

Warto zainwestować także w dodatkowe dywaniki czy wycieraczki na podłogę. Przypadkowo czy nie — pociechy lubią rzucać różnymi przedmiotami — nieważne, czy jest to zabawka czy jedzenie. W przypadku zabrudzeń warto mieć przygotowaną gumową wycieraczkę — w razie zabrudzenia łatwiej ją umyć i osuszyć. Można również umieścić w aucie, blisko dzieci lub w bagażniku, pojemnik na dziecięce drobiazgi. W momencie, kiedy będzie ich za dużo na podłodze czy siedzeniach, szybko można pozbyć się zbędnych przedmiotów, wrzucając je do wspomnianego pojemnika. Pozwala to na utrzymanie względnego porządku, który jest istotny również dla bezpieczeństwa kierowcy i pasażerów.

Czasem pociecha potrafi nie tylko nabałaganić w środku samochodu, lecz również może uszkodzić lakier. Drobne zadrapania czy nawet głębsze rysy są częstym dziełem dziecka. Może to zrobić przypadkowo, podczas zabawy lub traktując powierzchnię auta jak tablicę do rysowania. W takiej sytuacji, jeśli zależy nam na schludnym wyglądzie samochodu, najlepiej udać się na naprawę lakieru smart repair — wtedy nie ma konieczności lakierowania całego elementu. Możliwe jest uzupełnienie ubytków, co znacznie obniża koszty naprawy karoserii. Oczywiście należy porozmawiać z dzieckiem o takim zdarzeniu oraz pilnować, aby nie pozostawało ono sam na sam z pojazdem.

Brudna tapicerka — zmora rodziców

A co jeśli tapicerka już uległa zabrudzeniu? Typowe zabrudzenia związane z przewożeniem dzieci to nie tylko te spowodowane jedzeniem i piciem. Czasami zdarza się, że dziecko w czasie podróży poczuje się źle, a wtedy można nie zdążyć szybko zareagować. Jeśli tapicerka w takiej sytuacji jest brudna, należy pozbyć się maksymalnie jak najwięcej zanieczyszczeń mokrymi lub zwykłymi chusteczkami. Jednak czyszczenie tapicerki w tej sytuacji nas nie ominie — powierzchowne wyczyszczenie tapicerki czy wykładziny może dać złudny efekt porządku, lecz jeżeli nie zostanie zrobione to dokładnie, to za chwilę będzie dawał się we znaki nieprzyjemny zapach czy odbarwienia.

W takiej sytuacji najlepiej umówić się na czyszczenie tapicerki przez profesjonalistów. Specjalne odkurzacze dokładnie wypiorą tapicerkę, dogłębnie pozbywając się nawet tych ciężkich zabrudzeń. Co najważniejsze, takie metody czyszczenia są niezwykle skuteczne, a jednocześnie bezpieczne dla materiału. Profesjonalne pranie tapicerki pozwala nie tylko na usunięcie plam czy odświeżenie wyglądu. Przede wszystkim pomaga pozbyć się nieprzyjemnego zapachu oraz groźnych roztoczy. Dzięki temu nie tylko przestrzeń samochodu jest zadbana i wygląda dobrze, lecz również jest bezpieczna dla jego użytkowników.

Podróżowanie autem z dziećmi to nie lada wyzwanie — czasem spory hałas, zamieszanie, dodatkowe pluszaki czy okruszki na podłodze. Są to uroki chwil spędzonym w rodzinnym gronie. Warto być świadomym, że nawet jeśli dojdzie do znacznego zabrudzenia wnętrza pojazdu, to można znaleźć fachowców gotowych posprzątać za nas cały bałagan, po to by móc ponownie cieszyć się jazdą w komfortowych warunkach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *