Auto SPA & Detailing | Kosmetyka Aut

Cechy i pielęgnacja tapicerki skórzanej

Każda osoba posiadająca auto ma swoje preferencje, jeśli chodzi o jego styl. Mowa tu nie tylko o charakterze zewnętrznym pojazdu, lecz również o wystroju kabiny. Wśród kierowców można spotkać m.in. tych, którzy stawiają na ponadczasowe i klasyczne rozwiązania w formie tapicerki wykonanej ze skóry. Jest to szlachetny materiał, spotykany zazwyczaj w wyposażeniu samochodów klasy premium. Chociażby z tego powodu, że jest to materiał drogi i wysokiej jakości, powinno się go traktować z należytą troską. Jednak kiedy tapicerka skórzana jest nieco zaniedbana, nie jest jeszcze nic straconego. Aby przywrócić ją do odpowiedniego stanu, można zdecydować się na jej renowację.

Właściwości materiału skórzanego

Tapicerka, zarówno ta wykonana ze skóry naturalnej, jak i z ekoskóry potrafi sprawiać trudności w trakcie użytkowania auta. Przede wszystkim, w przeciwieństwie do materiałowych tapicerek, bardzo łatwo nagrzewa się ona pod wpływem promieni słonecznych. W sytuacji, gdy skóra jest dodatkowo w ciemnym kolorze, można nawet poparzyć się o jej nagrzaną powierzchnię. Za to zimą każda tapicerka skórzana potrafi znacznie bardziej się ochładzać, w porównaniu z innymi tworzywami. Siadanie na skórzanym fotelu może potęgować więc uczucie zimna. To właśnie z tych powodów zwolenników skórzanej tapicerki jest tyle samo, albo i nawet mniej, co jej przeciwników.

Największą zaletą tapicerek skórzanych jest ich odporność na plamy i na wilgoć. W przypadku zalania fotela bez problemu można wytrzeć nadmiar płynu i łatwo osuszyć siedzenie. Jednak osoby, które decydują się na wybór tego typu tapicerki, zazwyczaj nie kierują się praktycznymi względami, a raczej prestiżem. Nic dziwnego — w końcu dla kierowcy kochającego jazdę swoim autem kabina to miejsce, w którym chce się czuć komfortowo. Zadbana tapicerka skórzana potrafi robić wrażenie, jednak aby dobrze się prezentowała, należy o nią dbać.

Bez użycia odpowiednich środków tapicerka skórzana matowieje, zaczyna się marszczyć oraz powstają na niej najpierw drobne, a z czasem coraz większe pęknięcia. Jest to spowodowane rozsychaniem się materiału, co powoduje jego sztywnienie i kurczenie się. Niektóre fragmenty mogą nadmiernie się błyszczeć, co wbrew pozorom nie jest korzystnym zjawiskiem. Błysk ten często pojawia się w miejscach intensywnie użytkowanych, co tak naprawdę świadczy o zanieczyszczeniu tapicerki.

Czyszczenie, pielęgnacja i renowacja skóry

Jak w takim razie powinno dbać się o tego typu materiał? Najważniejsza jest przede wszystkim regularność. Wystarczy jedynie kilka razy pominąć zabiegi pielęgnacyjne wewnątrz auta, by skóra zaczęła niszczeć. Systematyczność jest więc w tym przypadku kluczem do sukcesu. Przyjmuje się, że mniej więcej co 3 miesiące taką tapicerkę powinno poddawać się zabiegowi czyszczenia. Należy również jak najczęściej odkurzać samochód, ponieważ ostre drobiny, takie jak piasek, potrafią uszkodzić powierzchnię skóry — w ten sposób tworzą się pęknięcia czy zadrapania. Po dokładnym odkurzeniu należy wyczyścić i zabezpieczyć skórę przeznaczonym do niej środkiem. Pozwala to na utworzenie dodatkowej warstwy ochronnej, dzięki której następnym razem łatwiej usunie się nagromadzone zanieczyszczenia.

Co w przypadku, kiedy jednak zaniedbało się pielęgnację skóry przez kilka lat, a teraz nie prezentuje się ona najlepiej? Ponieważ skóra bardzo dobrze reaguje na zabiegi renowacji, warto zdecydować się wówczas na pomoc profesjonalistów. Zabieg renowacyjny wykonuje się przy pomocy specjalistycznych środków i sprzętów, które nie tylko poprawiają strukturę skóry, lecz również wpływają na jej koloryt. Dzięki temu można nawet przywrócić jej pierwotny odcień. Specjaliści wykonujący renowację tapicerki skórzanej są w stanie naprawić nawet takie uszkodzenia, jak dziury czy spore pęknięcia.

Od wielu lat skóra nie wychodzi z mody — do dziś jest symbolem luksusu i potrafi zachwycać swoim pięknem. Dodatkowo możliwość wyboru między skórą naturalną a ekologiczną korzystnie wpływa na zwiększenie grona wielbicieli prestiżu, jaki daje ten materiał. Pomimo że skóra jest wymagającym surowcem, to koneserzy wysokiej jakości tapicerek nie powinni zrażać się ilością koniecznych zabiegów pielęgnacyjnych. Jest ona świetnym wyborem zwłaszcza wtedy, gdy gustowne wykończenie wnętrza auta ma znaczenie dla właściciela samochodu. Wystarczy jedynie dbać o tapicerkę skórzaną, a ona odwdzięczy się nienagannym wyglądem i wytrzymałością przez wiele lat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *