Auto SPA & Detailing | Kosmetyka Aut

Jak walczyć z roztoczami? Bezpieczne sposoby likwidacji roztoczy

Roztocza są niewielkimi pajęczakami, które mogą wywołać olbrzymie problemy zdrowotne. Każdy przytulny dom, pełen ciepłych kocy, puchatych dywanów, wygodnych poduszek i tapicerowanych mebli, jest niestety idealnym miejscem rozwoju dla tych organizmów. Czym właściwie charakteryzują się roztocza i jak się ich skutecznie pozbyć ze swoich czterech kątów?

Czym charakteryzują się roztocza?

Roztocza należą do grupy saprotrofów, czyli cudzożywnych organizmów, które czerpią energię z rozkładu martwych szczątków organicznych, rozkładając je do prostych związków. Najczęściej spotykane w naszych domostwach roztocza kurzu domowego, żywią się pozostałościami ludzkiego naskórka, grzybami, bakteriami i szczątkami roślin. Warunki jakie panują w naszych mieszkaniach, niestety sprzyjają rozwojowi i bytowaniu tych organizmów.  Na nasze nieszczęście, najlepiej czują się one w temperaturze około 25 stopni celsjusza i warunkach wilgotności powietrza oscylujących pomiędzy 70-80%. Ze względu na bardzo małe rozmiary (od 0,1-0,5 mm), są niewidoczne ludzkim okiem i na co dzień praktycznie nie zwracamy uwagi na ich istnienie. Oczywiście do czasu wystąpienia problemów natury alergicznej, których głównym powodem mogą być właśnie roztocza kurzu domowego.

Dlaczego roztocza są niebezpieczne?

Białka wytwarzane przez roztocza kurzu domowego, są silnymi alergenami. Mogą one prowadzić między innymi do napadów kaszlu, duszności, swędzenia skóry, a nawet do rozwoju astmy oskrzelowej. Problem ten wcale nie jest rzadki, ponieważ badania naukowe pokazują, że nawet 12% ludzkości dotykają alergie spowodowane właśnie przez te pajęczaki. Dodatkowo roztocza namnażają się w zastraszającym tempie. Samica składa w ciągu miesiąca nawet 300 jaj, więc łatwo obliczyć, że w roku może wydać na świat nawet 3600 młodych osobników, z których każdy oczywiście dalej się rozmnaża. O tym, jak ogromna jest skala problemu mogą też świadczyć badania naukowe, które wykazują, że po pół roku użytkowania poduszki w 1/10 składa się ona z roztoczy!

Jak walczyć z roztoczami?

Trudno wyeliminować je całkowicie, jednak można podjąć szereg działań, które podwyższą komfort życia alergików uczulonych na roztocza. Co dokładnie należy zrobić, by pozbyć się roztoczy?

  • Nie dopuszczaj do nagromadzenia się kurzu– często odkurzaj mieszkanie, najlepiej urządzeniami z filtrami HEPA. Kurz z półek i mebli ścieraj przy pomocy specjalnych wilgotnych ściereczek nasączonych środkiem zapobiegającym ponownemu osiadaniu cząsteczek kurzu. Wyeliminuj ze swojego otoczenia zbędne przedmioty, na których może gromadzić się kurz i wyrób w sobie nawyk częstego ścierania tych, które są Ci niezbędne (jak książki, płyty, ramki ze zdjęciami itp.). Zrezygnuj też z grubych i ciężkich zasłon, zastępując je żaluzjami lub roletami
  • Przykładaj szczególną wagę do czyszczenia dywanów lub z nich całkowicie zrezygnuj– dywany powinny być trzepane co najmniej co tydzień i często prane. Jeśli w swoim mieszkaniu masz wykładziny dywanowe, postaraj się zastąpić je parkietem, płytkami lub panelami.
  • Nie przesadzaj z ogrzewaniem i zredukuj wilgotność– zwłaszcza w okresie zimowym mamy do czynienia z przegrzewaniem mieszkań. Nie odkręcaj więc maksymalnie kaloryferów, wietrz dom i zadbaj o to, by para wodna pochodząca np. z suszenia prania czy gotowania, nie gromadziła się w jego wnętrzu.
  • Zadbaj o pościel– poszewki i prześcieradła należy zmieniać co najmniej raz w tygodniu, a po użyciu prać je w temperaturze powyżej 60 stopni Celsjusza. Same poduszki i kołdry również powinny być co roku zmieniane na nowe. W zimie dobrze jest wietrzyć bieliznę pościelową np. na balkonie (szczególnie jeśli na zewnątrz panuje ujemna temperatura. Jeśli Twoje dzieci bawią się pluszowymi zabawkami, je również należy często prać oraz wymrażać (np. poprzez zawinięcie w reklamówkę i umieszczenie na godzinę w zamrażalniku).
  • Wypróbuj czyszczenie metodą parową- czyszczenie parowe nie szkodzi zarówno człowiekowi, jak i przedmiotom które są poddawane jego działaniu. Para pod ciśnieniem doskonale przenika nawet do niedostępnych zakamarków i skutecznie eliminuje roztocza z tapicerowanych mebli, zasłon, materacy, dywanów oraz pościeli

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *