Auto SPA & Detailing | Kosmetyka Aut

Przygotowanie samochodu do zimy

Zima stawia co roku te same wyzwania — niska temperatura, brud i wilgoć. Zależnie od stanu auta, można jako kierowca w różnym stopniu odczuć wpływ niekorzystnych warunków pogodowych. Jednak każdy powinien być świadomy co może go czekać o tej porze roku. Nie ma potrzeby wspominać o wymianie opon i płynów na zimowe — powinno być to oczywiste. Warto tymczasem uzupełnić wyposażenie o parę ciepłych, roboczych rękawic, małą saperkę czy porcję soli drogowej lub piachu — pozwoli to na szybkie poradzenie sobie w awaryjnych sytuacjach. Przydatne mogą się okazać także odmrażacze do szyb i zamków — nawet jeśli dotychczas ich nie używaliśmy, można pomóc innemu kierowcy dostać się do jego samochodu. Zaparowane szyby, które wyprowadzają z równowagi czy uszkodzony lakier po sezonie zimowym? Nikt nie chce tego doświadczyć, dlatego należy przewidywać pewne sytuacje i być na nie przygotowanym.

Musi być czysto i sucho

Zanim zaczniemy na dobre pokonywać zimowe przeszkody na drodze, najlepiej wykonać generalne sprzątanie auta. Dlaczego to takie ważne? Przestrzeń kabiny i bagażnika łatwiej osusza i ogrzewa się, kiedy nie jest przepełniona dużą ilością rzeczy. Kiedy regularnie nie pozbywamy się zgromadzonych przedmiotów, powstają niepotrzebne zakamarki, do których nie dotrze nawiew. W takiej sytuacji nie ma szansy na prawidłowe pozbycie się wysokiej wilgotności, jaka panuje w zimie. Wystarczy, że kilka razy pasażerowie wsiądą w mokrych butach lub wstawi się ośnieżony pakunek do bagażnika. Taka woda gromadzi się w wykładzinach oraz wycieraczkach i wpływa na ogólną wilgotność powietrza. Zazwyczaj kończy się to zaparowaną od wewnętrznej strony szybą i zdenerwowaniem kierowcy, że jeszcze nie może ruszyć pojazdem. Dobrym rozwiązaniem jest stosowanie zimą gumowych wycieraczek, które mają postać rynienki — wtedy woda z obuwia zbiera się w niej, a użytkownicy auta co jakiś czas mogą ją po prostu wylać — ograniczy to parowanie wody w kabinie samochodu.

Nie tylko ogólny porządek ma wpływ na wilgotność występującą w aucie. Szczególnie pomocne może okazać się profesjonalne wyczyszczenie tapicerki. Specjalny sprzęt poradzi sobie z wyciągnięciem wilgoci z foteli i innych elementów. Co istotne, specjaliści mogą dodatkowo pokryć tapicerki specjalnymi środkami hydrofobowymi, co je idealnie zabezpieczy nie tylko przed nadmiarem wody, ale także zapobiegnie łatwemu zabrudzeniu się materiału — a zima to nie tylko woda, lecz również błoto. Jak wilgoć jeszcze może wpłynąć na auto zimą? Może spowodować przymarznięcie uszczelek drzwi do ramy auta. Aby tego uniknąć, najlepiej przesmarować uszczelki specjalnym preparatem na bazie silikonu bądź zwykłą wazeliną — zapobiegnie to ich przywieraniu i ewentualnemu uszkodzeniu się.

Wnętrze jest bardzo ważne, ale co z lakierem? Podczas zimowej jazdy zagraża mu wiele czynników — wilgoć matowi go, piasek powoduje mikrouszkodzenia, a sól drogowa przyśpiesza korozję i również uszkadza jego strukturę. Przez tak wiele czynników możliwe jest znaczne pogorszenie się stanu lakieru. Jeśli zależy nam na dobrym wyglądzie auta, to dobrze jest zdecydować się na pokrycie go powłoką ochronną. Podstawową opcją jest woskowanie, jednak działa ono krótkotrwale i wymaga ciągłego odświeżania. Jest wystarczające natomiast, jeśli zależy nam tylko na jednorazowym zabezpieczeniu lakieru. Kolejną, o wiele praktyczniejszą formą ochrony nadwozia jest powłoka kwarcowa. Potrafi chronić lakier mniej więcej do roku, więc można raz na rok wybrać się na jej nałożenie. Najlepszym zabezpieczeniem jest powłoka ceramiczna. Profesjonalnie położona pozwala chronić karoserię, która staje się hydrofobowa i antystatyczna — dzięki temu brud osadza się w mniejszym stopniu oraz nie tworzą się zacieki. Co ciekawe powłoki tego typu potrafią utrzymywać się nawet do 5 lat. Wszystkie rodzaje tych powłok dodatkowo pozwalają na łatwiejsze usunięcie zamarzniętego śniegu, co zimą jest bardzo pomocne.

Kolejną rzeczą, o której warto wspomnieć, jest przygotowanie nawiewów do wzmożonej pracy. Kiedy z powodu różnicy temperatur szyby zaparują, pierwsze, co robimy, to uruchamiamy nawiew. Należy jednak pamiętać o tym, że nawiewy również należy regularnie czyścić. Ma to na celu zniwelowanie oddziaływania kurzu i drobnoustrojów na człowieka. W ten sposób uniknie się alergii i podrażnienia układu oddechowego. W tym celu warto zaopatrzyć się w specjalną rozgałęzioną szczotkę lub użyć cleanera do nawiewów. W ten sposób powietrze będzie świeższe i czystsze.

Jak widać, można wiele zrobić nie tylko dla poprawy komfortu jazdy zimą, lecz również dla zniwelowania skutków jej wpływu na samochód. Dla niektórych auto jest tylko środkiem lokomocji, lecz dla większości kierowców ich pojazdy są czymś więcej. Można dbać o auto z wielu pobudek, czy to z chęci jak najdłuższej eksploatacji, czy uniknięcia dużych kosztów naprawy, a może jeszcze z chęci zyskownej sprzedaży. I nie ma nic próżnego w tym, że kierowca jest dumny ze swojego zadbanego auta, ponieważ taki pojazd również dobrze świadczy o jego właścicielu. Niezależnie od powodów, dla których pielęgnuje się auto, ono odpłaci się sprawnością i dobrym wyglądem przez wiele lat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *